Élő kerekférgek. Kerekesférgek
A kutatók az állatokat Petri-csészékbe helyezték, és megfelelő közeget biztosítva felélesztették őket.
Morfológia[ szerkesztés ] Testalkatuk változatos.
A férgek rövidesen mozogni és szaporodni kezdtek. Az orosz tudósok a szibériai élő kerekférgek, azaz legalább két éven keresztül fagyott állapotú talajmintában bukkantak rá a lenyűgöző túlélési képességgel rendelkező kerekesférgekre Rotiferaamelyek a laposférgek közeli rokonai, vizes környezetben élnek és szerves törmelékkel táplálkoznak.
Arra is képes, hogy sérült DNS-ét kijavítsa és védje sejtjeit a káros molekuláktól.
Ez egy olyan állapot, amelyben az életjelenségeik megszűnnek és a sejtszintű anyagcseréjük leáll. Azt már tudjuk, hogy élő kerekférgek csigák fagyasztva élő kerekférgek tíz évig is képesek életben maradni.
A kutatók radiokarbonos kormeghatározással megállapították, hogy az előkerült élőlények körülbelül 24 ezer évesek lehetnek.
A német szöveg némi figyelemre méltatásával magyarra átültette és kibővítette dr. Ebből a porból gyűjtsünk össze keveset, egy kisebb pohárban öntsünk vizet reá. Alig egy óra múlva a legtöbb esetben figyelmes nézéssel már szabadszemmel is parányi pontocskák tűnnek elő, melyek áteső fényben fehéresen csillognak. Ezek a piciny pontok ide-oda mozognak.
Malavin szerint a nagyobb életformák képtelenek túlélni ilyen módon, minél összetettebb egy szervezet, annál bonyolultabb azt fagyasztva, élve megőrizni. Az emlősök esetében pedig szinte lehetetlen.

Miután a kerekesférgek felolvadtak, táplálkozni, sőt, szaporodni is képesek voltak. A kutatók az egyedülálló túlélési képesség működésének tanulmányozása érdekében ma élő kerekesférgeket is lefagyasztottak, egy részük pedig képes volt ellenállni a jégkristályok képződésének. Bizonyítható tehát, hogy van egyfajta védelmi mechanizmusuk, amellyel képesek hosszú ideig átvészelni a mostoha életkörülményeket.

Some 24, years ago in north-eastern Siberia, a tiny creature was frozen in time. But being locked in permafrost in one of the coldest regions on the planet wasn't the end - it's still alive. Volt már példa antarktiszi moha felélesztésére ezeréves talajmintából, amelyet körülbelül négyszáz éve jég borított.
A biológusok szerint a mikroszkopikus méretű, féregszerű lények evolúciós különlegességek, mivel párosodás nélkül boldogultak és szaporodtak évmilliókon át. Most kimutatták, hogy legalább 24 ezer éven át őrződtek meg a szibériai permafrosztban, vagyis az állandóan fagyott talajban, és képesek a reprodukcióra — írja a The Guardian brit napilap a Current Biology című tudományos szakfolyóiratban bemutatott felfedezésről. Ezek a többsejtű gerinctelenek kizárólag nőstények. Ismert, hogy ellenállóak a sugárzással és a meglehetősen barátságtalan környezettel — szárazsággal, éhezéssel és alacsony oxigénszinttel — szemben. Legalább 35 millió éve léteznek és ma is megtalálhatóak édesvízi tavakban, kisebb állóvizekben, folyókban és nedves szárazföldi élőhelyeken, például mohában, zuzmóban, élő kerekférgek és a talajban.
Egy 32 ezer éve tartósan fagyott talajszövetből harangvirágot keltettek életre, amelyet valószínűleg egy sarkvidéki mókus szánhatott élelemnek. Fonálférgek pedig szintén 30 ezer évnél idősebb üledékekből kerültek elő.

A címlapfotó illusztráció.